CZ  SK  ENG
Diskuse
>> zobrazit celou diskusi
dotaz_ Lubo
Dobrý den! nějaký čas docházím ke stomatologovi ...

odpověď_ Václav Hönig
Dobrý den, jistě je řada praktických stomatologů, kteří jsou schopni parodontitidu ...
PARODONTÓZA - informace pro pacienty
PARODONTITIDA - informace pro lékaře
Zubní kaz a další onemocnění zubů

Diagnostika a léčba parodontitidy

Diagnostika


Podle hloubky parodontálních chobotů, přítomnosti krvácení, případně hnisu stomatolog / parodontolog usuzuje na závažnost onemocnění. Míru ústupu alveoární kosti, ve které jsou zuby zakotveny, lékař stanoví na základě rentgenových snímků.

Zastoupení patogenních bakterií v chobotech se stanovuje pomocí speciální DNA analýzy. Výsledky poskytnou lékaři informaci o výchozím stavu onemocnění, lékař může odhadnout riziko agresivní formy onemocnění, zvážit nasazení antibiotik a vybrat jejich nejefektivnější kombinaci.

Vznik a průběh onemocnění parodontitidou je silně ovlivněn dědičnými předpoklady. Pomocí DNA analýzy VariOr® GEN lze stanovit i zda má pacient genetické předpoklady k onemocnění a hrozí tak těžší průběh onemocnění.

Léčba


Léčba by měla být stanovena pacientovi na míru. Měla by zohledňovat jak míru aktuálního poškození tkání, tak genetické predispozice pacienta, výsledky bakteriální DNA analýzy i vedlejší faktory jako kouření, míra ústní hygieny pacienta, věk, přítomnost dalších onemocnění.

Terapie by měla vždy zahrnovat mechanické odstranění zubního kamene a plaku, které umožňují nasednutí bakterií a tvorbu biofilmu. V některých případech je indikováno nasazení antibiotik.

Anaerobní bakterie jsou obecně poměrně odolné vůči antibiotikům. Navíc se bakterie v dutině ústní vyskytují ve formě biofilmu. Biofilm je vysoce organizovaná struktura, která má, kromě jiného, až 10× vyšší odolnost vůči antibiotikům. Z těchto důvodů se v terapii parodontitid používá silných kombinací antibiotik, podávaných v poměrně vysokých dávkách po dlouhou dobu.

Každá antibiotická terapie přitom organizmus zatěžuje a zvyšuje pravděpodobnost vzniku rezistentních kmenů bakterií. Proto je velmi důležité (na základě znalosti přítomných bakterií) pečlivě zvolit co nejefektivnější kombinaci antibiotik, aby byly zasaženy všechny druhy a kmeny relevantních bakterií. Některé testy pro detekci bakterií (VariOr® Dento) umožňují i detekci genů některých antibiotických rezistencí.

Zajímavé odkazy:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření infekčnosti klíštěte naleznete na webu www.kliste-prevence.cz.